IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Sobota 4 lipca 2020

Szukaj w książkach

Wszystkie książki...

Książki

KSIĄDZ EUGENIUSZ DUTKIEWICZ SAC. OJCIEC RUCHU HOSPICYJNEGO W POLSCE

KSIĄDZ EUGENIUSZ DUTKIEWICZ SAC. OJCIEC RUCHU HOSPICYJNEGO W POLSCEKs. dr Piotr Krakowiak SAC, Alicja Stolarczyk


www.hospicja.pl

Format: 16,5 x 23,8 cm, wydanie I, 164 strony, oprawa miękka, ISBN 83-922170-2-0

Opowieść o kapłanie, który, sam głęboko przejęty ludzkim cierpieniem i samotnością w obliczu śmierci, obdarzony niezwykłym darem towarzyszenia chorym i umierającym, przekazywał innym dobrą nowinę o miłości i miłosierdziu Boga.

W osobie ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC znajdą inspirację do działania wszyscy pomagający w hospicjach, ośrodkach medycyny paliatywnej, szpitalach i we wszystkich innych miejscach spotkania z ludźmi cierpiącymi. Historia ta pomaga także przygotować się kandydatom do wolontariatu, studentom medycyny, pielęgniarstwa, psychologii, teologii, pedagogiki i innych zawodów zorientowanych na pomoc drugiemu człowiekowi.

WSTĘP DO KSIĄŻKI

Mija kolejna rocznica śmierci ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC. Wiele osób zachowuje jego postać w życzliwej pamięci na skutek wieloletniej przyjaźni albo z powodu okazjonalnego spotkania, które w taki czy inny sposób zmieniło ich życie lub ich samych. Inni wciąż jeszcze rozliczają się ze swoimi wspomnieniami i zdarzeniami. Trudno zobaczyć wiernie sylwetkę człowieka z tak krótkiego dystansu. Dlatego, bez aspiracji do systematycznego studium i analizy, chcemy pokazać życie ks. Eugeniusza za pośrednictwem wspomnień osób, które z Nim się przyjaźniły lub współpracowały, i zechciały podzielić się swoimi refleksjami.

Zbieraliśmy świadectwa i wspomnienia od przyjaciół, znajomych, współbraci zakonnych i współpracowników z hospicjum. Do wielu z nich nie udało nam się dotrzeć, niektórzy z różnych powodów nie zdecydowali się przekazać nam swoich przemyśleń, chociaż na nasze zaproszenie odpowiedzieli także ci, którym jedno spotkanie utkwiło głęboko w pamięci.

Będą to więc luźne obrazy, fragmenty przeszłości, świadectwa czasu i historii wydobyte z ludzkiej pamięci, powiązane jedynie faktami z życia ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

Część pierwsza zawiera biografię ks. Eugeniusza złożoną z fragmentów wspomnień, zespolonych w chronologiczną całość jedynie słowem wiążącym. Została ona podzielona na okresy, które wydają się charakteryzować pewien rodzaj działania i najważniejsze rysy sylwetki ks. Eugeniusza.

Część druga to wspomnienia i świadectwa spotkania z ks. Dutkiewiczem. Pojawia się w nich jako kapłan i kapelan chorych, duszpasterz i przyjaciel, twórca ruchu hospicyjnego w Polsce, a także - o czym może nie wszyscy wiedzą - jako aktywny działacz podziemia z czasów stanu wojennego i powstania "Solidarności".

W części trzeciej przedstawiono zarys historyczny rozwoju ruchu hospicyjnego na świecie i w Polsce. Jej celem jest przybliżenie idei hospicyjnej i medycyny paliatywnej osobom, które nie miały jeszcze okazji się z nią zetknąć lub poznały w niewielkim stopniu.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy włączyli się w tworzenie tej publikacji, przekazując swoje wspomnienia. Dodatkowo Andrzejowi i Szymonowi Brzóska, za wykonanie i opracowanie fotografii, bratu Michałowi Szczygiołowi SAC za pieczołowicie zebrane wywiady. I wreszcie, Katarzynie Krenz, za cenne wskazówki i wsparcie w opracowaniu redakcyjnym.

Wszystkie nadesłane wspomnienia oraz udzielone wywiady, z których jedynie fragmenty mogły być wykorzystane w tej publikacji, zostaną opublikowane in extenso w ogólnopolskim portalu hospicyjnym: www.hospicja.pl

Mamy nadzieję, że ta opowieść stanie się pretekstem i okazją do nadsyłania kolejnych refleksji, pamiątek i uwag - nie tylko o samym ks. Eugeniuszu, ale także o idei opieki domowej nad umierającymi i o ruchu hospicyjnym, które z takim zaangażowaniem i poświęceniem tworzył i propagował.

<< powrót

Wszystkie książki...

Wolni od Przemocy

Książki

Złożony zespół stresu pourazowegoZłożony zespół stresu pourazowego

Arielle Schwartz
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodziceKrytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice

David M. Allen
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

DogoterapiaDogoterapia

Kasper Sipowicz, Tadeusz Pietras, Edyta Najbert
Wydawnictwo Naukowe PWN

Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowaZawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa

Dorota Bednarek
Wydawnictwo Naukowe PWN

Profilowanie kryminalneProfilowanie kryminalne

Scotia J. Hicks, Bruce D. Sales
Wydawnictwo Naukowe PWN

Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiejPrzekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej

Malwina Huńczak
Wydawnictwo Samo Sedno

Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciałaKomunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała

Monika Maj-Osytek
Wydawnictwo Samo Sedno

Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wiekuNajwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku

Sibylle Volkmann-Raue, Helmut E. Lück
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnieZrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie

Magdalena Czub
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

BĄDŹ NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIEBĄDŹ NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIE

Adams Linda
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?

Willard F. Harley jr
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

DIAGNOZA W SOCJOTERAPII. Ujęcie psychodynamiczneDIAGNOZA W SOCJOTERAPII. Ujęcie psychodynamiczne

Wilk Maciej
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

PEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilamiPEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilami

Douglas W. Pryor
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

W PUŁAPCE MYŚLI Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiemW PUŁAPCE MYŚLI Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem

Steven C. Hayes, Spencer Smith
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Nieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobąNieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobą

Magdalena Staniek
Wydawnictwo Samo Sedno

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2020 Psychotekst.pl - Psychotekst.com